• Môj úspech na olympiáde

          • 3.miesto na krajskom kole BO mojimi očami

            Pamätáte si, ako som bola minule na okresnom kole druhá? Písalo sa  o tom aj v novinách! A keď som zistila, že som postúpila ďalej z okresného do krajského kola, bola som očarená a neverila som tomu.  Bolo to fakt úžasné a neuveriteľné.

            Poviem vám, ako to začalo prebiehať na krajskom kole. Ešte pred ním sme sa napojili 15.3.2021,  kedy sme len skúšali  online cez počítač, či nám idú mikrofóny, kamery a podobne. O týždeň 22.3.2021 od 9:00 hod. sa začala súťaž.  Neverila som, kde som. Oproti mne sedeli úplne iní, cudzí  ľudia, úplne iné decká aj iná komisia. Jednoducho, akoby všetko bolo o stupeň vyššie. V tejto neuveriteľnej atmosfére som bola celá vystrašená, bála som sa, že to pokašlem a nedám to. Ale nedala som sa a zaťala som zuby. Keď som bola na rade s číslom 11, tak sa začalo pre mňa peklo - srdce mi začalo silnejšie búchať. Zažívala som obrovský stres,  no som žena, tak som to musela vydržať. Zapla som si kameru aj mikrofón a komisia mi začala klásť otázky  o projekte, ktorý som robila, napr.: kde sa nachádzajú konkrétne lokality, kedy rastú semenáčiky a podobne. Dali mi okolo 5 otázok, ktoré ma potrápili,  ale nejako zázračne som to zvládla. Keď vypočúvanie skončilo, konečne som si mohla vydýchnuť a upokojila som sa . Bolo to pre mňa veľký zážitok, niečo neuveriteľné, ako sa povie „veľká bomba“.

            Po týždni prišli výsledky, ktoré mi potvrdili 3.miesto. Od 2.miesta ma delil1 2 body a od prvého 5, čomu som ani neverila. Bola som veľmi šťastná a očarená, že to takto dopadlo.

            Miška Senková, 9.B

          • Úspech v súťaži Čo vieš o hviezdach?

          • Aj tento rok na jar niektorí žiaci študovali „hviezdy“. Prečo? Lebo sa pripravovali na súťaž v astronómii: Čo vieš o hviezdach?

            Presne 25.3. 2021 prebehlo v pohodlí domovov okresné kolo tejto súťaže, ktorú organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo a už po druhý raz to bolo online formou.

            V 2. kategórii sa pripravovali a zúčastnili žiaci: zo 7.A Stella Krištofová, Adela Židuljáková a z 9.B Lukáš Karas a Jakub Munka. Po náročnej príprave a štúdiu v teoretickej, ale aj v praktickej rovine naši žiaci skončili veľmi úspešne:

             

            - na 2.mieste Stella Krištofová,

            - na 5.mieste Adela Židuljáková,

            - na 8.mieste Lukáš Karas,

            - na 9.priečke Jakub Munka.

            Gratulujeme k úspechom a prajeme všetkým našim „hvezdárom“, aby naďalej dosahovali hviezde výkony!

             

            Mgr. Tatiana Krištofová

          • Súťaž Čo vieš o Strmeňovi?

          • Dnes na obed sa uskutočnila literárna vedomostná súťaž Čo vieš o Strmeňovi?

            Žaici 2. stupňa sa počas predchádzajúcich 2 týždňov veľa dozvedeli na hodinách literatúry práve o našom rodákovi a menovcovi našej školy, ktorý by dnes oslávil 100. narodeniny. Pani učiteľky v každej jednej triede prešli jeho žvot aj tvorbu podľa prezentácie a žiaci si dopĺňali informácie z internetových stránok.

            V súťažnom kvíze otestovali nielen svoje poznatky, ale vyskúšali si svoju tvorivosť v poézii, aby sa pripodobnili nášmu veľkému básnikov. 

            Spolu sa súťaže zúčastnilo 60 žiakov, z ktorých až 50 žiakov získala viac ako polovicu bodov.

            Najlepší riešitelia:

            Vanesa Otrubová (7.A) - 29 b., 96.7%

            Tamara Rusnáková (7.A) 28 b., 93.3%

            Lenka Šimková (9.A) - 27,2 b., 91.0%

            Sára Kreháková (5.B) - 27,1 b., 90.5%

            Prikladáme súbor s výsledkami:   vysledky_sutaze_o_Strmenovi.xlsx 

            Všetkým našim úspešným žiakom srdečne blahoželáme! 

        • 9. apríl 2021   -  100. výročie významného rodáka
          • 9. apríl 2021 - 100. výročie významného rodáka

          •  „Vie slzy v perly premeniť a jeho básne sú modlitbami.“
                                                                                                           M. Šprinc

            Svojimi básňami sa modlil k Bohu exilový autor katolíckej moderny, prekladateľ, profesor na prestížnej univerzite, redaktor, slovenský aktivista za Veľkou mlákou a rečový fenomén Karol Strmeň.

            • Karol Strmeň sa narodil sa v Palárikove, vtedajšom Slovenskom Mederi  práve 9.apríla 1921, teda tohto roku by slávil 100. narodeniny.  Navštevoval gymnázium  v Nových Zámkoch, odkiaľ v týchto pohnutých vojnových časoch prestúpil na gymnázium v Šuranoch. V roku 1940 začal štúdium teológie v maďarskom Ostrihome. Po 2 rokoch sa však rozhodol pre iné životné smerovanie a prihlásil sa na Filozofofickú fakultu  Slovenskej univerzity v Bratislave, odbor: slovenský jazyk a filozofia.  No k Bohu mal stále blízko.
            • V roku 1945 emigroval – odišiel do Rakúska, cez Nemecko až do Ríma, kde sa oženil s Oľgou Sidorovou a spolu s ňou sa vybral do Ameriky.  Usadili sa v štáte Pensylvánia v meste Scranton. Strmeň doštudoval a stal sa z neho vynikajúci vysokoškolský učiteľ cudzích jazykov (latinčiny, francúzštiny a taliančiny) na Vyššej benediktínskej škole v Clevelande, kde sa i presťahoval. Začal prekladať  poéziu z mnohých jazykov, dokonca z japončiny a čínštiny. Celkovo prekladal z  21 cudzích jazykov.
            • Bol aktivistom slovenského exilového života v USA, prispel k vzniku Slovenského ústavu  v Clevelande a inicioval aj vznik časopisu Most. Zároveň bol dlhoročným šéfredaktorom časopisu Ave Maria  (38 rokov), redaktorom v časopise Slovák v Amerike a v Slovenských novinách.
            • Svoje literárne prvotiny vydal v časopise Rozvoj a posielal príspevky aj do časopisov Slovenské pohľady, Elán, Kultúra a Smer.
            • Jeho tvorba pozostáva predovšetkým  z 2 častí: vlastná básnická tvorba a preklady. V poézii debutoval zbierkou básní Výžinok života. Dokopy vydal 8 básnických zbierok:
            • 1943 - Výžinok života (vydané v Košiciach)
              1945 – Testament
              1950 - Putovné piesne, prvá exilová kniha (spoluautor Mikuláš Šprinc)
              1963 - Čakajú nivy jar (Cleveland)

                       1963 - Žalm cyrilometodský (Cleveland)
                       1969 - Znamenie Ryby (Rím)
                       1977 - Preblahoslavená, zbierka lyricko-reflexívnych básní (Rím)
                       1991 - Sfinga spieva pri jasličkách, výber z celoživotnej tvorby

             

            • Výnimočnými sú jeho preklady z francúzštiny (Paul Claudel, Rainer Maria Rilke), angličtiny (Edgar Allan Poea), taliančiny (Dante Alighieri), ale i poľštiny (Jan Kochanowsky, Adam Mickiewicz). No jedenásť jeho diel zostalo iba v rukopisoch.
            • Po nežnej revolúcii Karol Strmeň Bekéni zavítal trikrát aj do rodnej obce (1990, 1992, 1993). Stretol sa predovšetkým s rodinou, navštívil hroby svojich blízkych a v roku 1993 dostal z rúk prezidenta Michala Kováča Cenu Spolku slovenských spisovateľov.
            • Od roku 1996 nesie naša základná škola meno Karola Strmeňa ako Základná škola Karola Strmeňa v Palárikove, čo pripomína i pamätná tabuľa pri hlavnom vchode školy. Táto udalosť podnietila vtedajších učiteľov, aby sa na počesť svojho rodáka zriadila Pamätná izba K. Strmeňa. S nápadom prišla pani učiteľka Zuzana Gulbišová, ktorá vypracovala projekt na vytvorenie izby, no zapojili sa viaceré pani učiteľky. Tematicky zastrešovala, študovala dielo a vyberala nosné myšlienky na panely pani učiteľka Klára Dragúňová, asistovala jej p. uč. Anastázia Prokopcová,  výtvarne spracúvali piliere izby pani učiteľky Anna Bíziková a Zuzana Machová a vo všetkom boli nápomocné ostatné pani učiteľky slovenčinárky. Slávnostne bola otvorená Pamätná izba Karola Strmeňa na hody 16.mája 1998 za účasti mnohých významných hostí. Strmeňove príbuzné – manželka Oľga a dcéra Kristína – si expozíciu prezreli počas letnej návštevy v  roku 1999.
            • V roku 1998 vyšla biografia nášho rodáka pod názvom: Karol Strmeň – životopis. Autorkou bola pani učiteľka, spisovateľka Mária Chovancová, ktorá zahrnula v knihe okrem životopisných údajov aj podrobne rozpracované celoživotné dielo Karola Strmeňa. Venovala sa najkrajším a najvýznamnejším Strmeňovým básňam, no i pohľadu jeho kolegov spisovateľov na jeho básnickú osobnosť.

            „A prečo píšem?

            Aby sme všetci ľudia boli ľudskejší.

            Aby sa pre tých, ktorí prídu po nás, zachovala stopa, že sme túžili po pravde a dobre a ako biblické „nabim“ hľadali spravodlivosť, ktorej meno je Láska. Aby sme nezabudli, že svet je oveľa krajší, než si ho predstavujeme i v tom najkrajšom vypätí fantázie...

            Aby som poďakoval Bohu, že som, myslím, cítim a vidím a v pozemskom svete žijem preto, aby som svedčil o Svetle, pri ktorom naše časné svetlo je len odtienkom tieňa. Nepíšem, aby ma poznali, čítali a tým menej, aby ma obdivovali. Nie som prorok ani klaun. Som bratom vôd, lesov a ľudí...

            Už Voltaire sa pýtal, ako je možné, že taká neužitočná veličina, ako je poézia, prežila toľké storočia. Poslaním poézie je zintímňovať svet, poslaním techniky pretvárať ho a zužitkovať na humánne ciele...“  Karol Strmeň

             

            Slavomíra Slivoňová

          • Kraslice

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Kraslice.

            Čo je kraslica? Kraslica (iné názvy: písanka, veľkonočné vajce, maľované vajce, červené vajce, križľané vajce, cifrované vajce) je zdobené slepačie, kačacie, husacie alebo iné vajce, ktoré patrí k symbolom Veľkej noci. Kraslice sa vyrábajú z uvarených alebo z vyfúknutých vajec; zdobia sa celou radou techník, jednoduchým farbením, voskovou kresbou, batikovaním, leptaním, gravírovaním alebo lepením slamy. Kraslice môžu byť aj drevené. Vajce je vo všeobecnosti symbol plodnosti a znovuzrodenia, v kresťanstve symbolizujú kraslice aj prázdny hrob Ježiša Krista, z ktorého vstal z mŕtvych. Deti z 2.stupňa ZŠ na dištančnom vzdelávaní vyzdobovali vajíčka sami doma. Mohli si vybrať z dvoch tém: 1. tradičné kraslice 2. originálne kraslice. Úlohy sa zhostili naozaj dobre, bolo ťažké vybrať tie NAJ kraslice. Tu sú niektoré z nich. Veríme, že vám mnohé z nich budú slúžiť ako inšpirácia na budúci rok pri zdobení vajíčok.

          • AKTUÁLNE OZNAMY ZŠ a MŠ k 07. 04. 2021

          • V zmysle platných nariadení opatrení naďalej platia od 07.04.2021 pokyny a podmienky k prezenčnému vzdelávaniu prijaté k 08. 03. 2021. Od 07. 04. 2021 môžu prísť do školy žiaci, ktorých jeden zákonný zástupca bude otestovaný a jeho výsledok bude negatívny, zároveň zákonný zástupca vyplní čestné prehlásenie, ktoré predloží zákonný zástupca v deň nástupu žiaka do ZŠ alebo MŠ. Vyplnené tlačivá Čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti (Príloha č.11a ; Príloha č.11c; Príloha č.8a) zákonný zástupca predloží v deň nástupu žiaka do ZŠ alebo MŠ: - rodičia, ktorí nemajú možnosť si tlačivo vytlačiť, ho môžu vypísať v deň nástupu svojho dieťaťa do školského zariadenia - poskytne im ho škola, - rodičia si môžu tlačivo vyzdvihnúť v sobotu a v nedeľu počas testovania v Kultúrnom dome, - rodičia môžu vyplniť tlačivá cez aplikáciu EduPage.

            Mgr. Boris Holič, riaditeľ ZŠ s MŠ

          • Deň vody

          • DEŇ VODY

            Tohtoročný Svetový deň vody na našej škole bol iný, ako boli minulé roky. Tento rok ho výrazne ovplyvnil koronavírus.

            V súčasnej dobe, keď je pretrvávajúca krízová situácia, akou je pandémia koronavírusu, sú zrušené spoločné stretnutia ľudí, ktorým nie je ľahostajné životné prostredie a život na Zemi. To nám však nebránilo v tom, aby sme sa individuálne nezapojili. Počas prechádzok v prírode sme si všimli odpad v kanáli Cergát.

            Nelenili sme a vyzbierali 3 vrecia odpadu z brehov a aj priamo z vodnej hladiny. Išlo hlavne o plastové a sklenené fľaše, ktoré tam zanechali po sebe bezohľadní ľudia. Veríme, že sa potešia zvierací obyvatelia v našom Cergáte a možno motivujeme ostatných ľudí.

            Ani na hodinách počas dištančného vzdelávania žiaci nelenili. Pripomenuli si dôležitosť vody a jej význam ochrany. Vytvárali prezentácie, referáty, počítali úsporu vody, robili rôzne aktivity a dostali tipy na šetrenie vodou. Spolu sme si dali prísľub šetrenia vodou nielen v tento deň, ale po celý rok.