Naša Základná škola s materskou školou Palárikovo sa dnes nachádza na Komenského ulici č. 8. Má zaujímavú a bohatú históriu, ktorá sa začala ešte na začiatku 18. storočia, keď v obci Slovenský Meder, tak sa niekedy nazývalo Palárikovo, bola zriadená triviálna škola. Dôraz sa vtedy kládol okrem náboženstva na tri základné predmety: písanie, čítanie a počty.
Na podnet grófky Františky Károlyiovej bola v roku 1842 otvorená prvá škôlka, „detská opatrovňa“, a v roku 1889 už mala novú budovu v Malom parku.
Na podnet a za finančnej podpory grófa Alojza Károlyiho počas pôsobenia farára Gabriela Paulíka sa v roku 1865 otvorila nová jednoposchodová budova na Hlavnej ulici. Názov – Rímskokatolícka ľudová škola v Slovenskom Mederi.
Začiatkom 20. storočia v roku 1911 pre väčší počet žiakov v obci bola postavená ďalšia budova pri Barine. V starej škole na Hlavnej ulici boli tri triedy s učiteľskými bytmi a v novej škole pri Barine štyri triedy s učiteľskými bytmi. V oboch školách
bol vyučovacím jazykom do roku 1918 maďarský jazyk.
Počas obdobia 1.ČSR sa úroveň vyučovania z roka na rok zlepšovala. Učitelia vyvíjali so žiakmi bohatú mimoškolskú činnosť. Žiaci chodili na rôzne výlety,nacvičovali divadlá i bohatý kultúrny program.
Po vojne prebieha vyučovanie s veľkými problémami. Bol nedostatok lavíc, tabúľ, učebníc i vyučujúcich. Bolo prijatých viac školských zákonov, ktorými sa menila dĺžka školskej dochádzky, ako aj vnútorná štruktúra a názvy škôl. V roku 1948 sa ľudová škola na Hlavnej ulici premenovala na Štátnu národnú školu a meštianska škola pri Barine na Strednú školu v Palárikove. (Naša obec bola 11. Júla 1848 premenovaná na Palárikovo.)
Od roku 1950 sa obsah výchovno-vzdelávacej práce niesol v duchu socializmuUtvorila sa Pionierska organizácia a Československý zväz mládeže. V škole pracovali rôzne krúžky. 1.septembra 1953 boli obidve školy v obci, národná i stredná, zlúčené v Osemročnú strednú školu. Novovytvorená škola mala jedno riaditeľstvo a 17 tried. Učitelia i žiaci mali možnosť využívať školskú jedáleň, ktorá bola v budove MŠ v Parku mládeže. Materskú školu vtedy navštevovalo 75 detí.
V roku 1960 sa uzákonila deväťročná školská dochádzka, vznikla Základná deväťročná škola. V roku 1965 sa otvorila nová budova MŠ na Poštovej ulici, mala štyri triedy. V roku 1968 mala základná škola 27 tried, vytvorili sa metodické združenia a predmetové komisie, pracovalo veľa krúžkov, organizovali sa olympiády (matematická, fyzikálna, chemická), zbery a súťaže.
V r.1971/72 sa začala výstavba tzv. provizória, otvorenie sa konalo v roku 1974. Do nových priestorov prišli žiaci 9-tych ročníkov a žiaci 8.C triedy. V budove bola i školská jedáleň. Pre neutešený stav školských budov bol 20. septembra 1975 položený základný kameň novej základnej školy. Areál školy, ktorý mal rozlohu 3ha, bol situovaný do lokality pri športovom ihrisku na Ulici J.A.Komenského. 22. decembra 1979 bola slávnostne otvorená nová 22 triedna škola. Presťahovali
sme sa do nových priestorov dvojposchodovej budovy, pozostávajúcej z hlavného objektu a telocvične, ktorá je spojená s hlavnou časťou. V škole okrem tried, odborných učební, laboratórií, kabinetov boli zriadené i miestnosti pre lekára,
jedáleň, čitáreň, knižnica, klubovne, herne pre školskú družinu. Pred školou je k dispozícii i pekný areál. Výstavbou novej školy sa odstránila dvojsmennosť.
V nových priestoroch boli vytvorené veľmi dobré podmienky pre vyučovanie i záujmovú činnosť, čo sa i prejavilo v dosahovaní výborných výsledkov žiakov. 6. februára 1984 bola otvorená druhá MŠ na Hviezdoslavovej ulici.
Po „nežnej revolúcii“ r. 1989 sa výchova a vzdelávanie na škole zbavili ideologických koncepcií, namiesto oslovenia súdruh učiteľ sa zaviedlo oslovenie pán učiteľ, pani učiteľka. V piatom ročníku sa začalo vyučovanie nemeckého jazyka, v 6.,7.,8.r. sa vyučoval ruský jazyk a nemecký nepovinne. Neskôr pribudol anglický jazyk.
V roku 1996 Riaditeľstvo ZŠ v Palárikove požiadalo ministerstvo školstva o udelenie čestného názvu pre školu- Základná škola K. Strmeňa. 27. októbra 1996 sa konalo slávnostné odovzdanie certifikátu o čestnom pomenovaní školy na Základnú školu Karola Strmeňa Palárikovo.
Karol Strmeň, palárikovský rodák, bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov katolíckej moderny, básnik, prekladateľ, novinár, kritik, pedagóg a univerzitný profesor. Je naším želaním, aby „Strmeňovo posolstvo lásky súčasná generácia napĺňala svojím životom a odovzdala ho ďalším pokoleniam.“
V škole sa zriadila Pamätná izba K. Strmeňa obsahujúca cenné dokumenty zo života a tvorby tohto básnika.
V roku 2000 sa deti z MŠ na Hviezdoslavovej ulici premiestnili do MŠ na Poštovej ulici, pretože počet detí klesol. 1. Júla 2002 Obecné zastupiteľstvo Palárikovo zlúčilo ZŠ K. Strmeňa s Materskou školou na Poštovej ulici. Zriaďovateľom školy sa
stala obec Palárikovo a škola dostala nový názov: Základná škola Karola Strmeňa s materskou školou Palárikovo.
Spracované podľa knihy Imricha Szabóa História škôl Palárikovo.